top of page

Bemutatkozik a Reform csoport

1992-ben a szülők létrehozták a „Tegyünk többet az óvodások egészségéért!” alapítványt, amelynek egyik meghatározó eleme a mai napig a gyermekek egészséges táplálása. Ekkor alakult az országban egyedül álló módon a reform táplálkozást követő, 3-7 éves gyermekekből álló csoportunk. 

Kezdetekben több orvosi felmérés és ellenőrzés kísérte a gyermekek táplálkozását, hiszen a disznóhúsokat, felvágottakat, tejet teljesen elvonták az étkezésből, helyette rengeteg gyümölcsöt, nyers zöldséget, magvakat kaptak a gyerekek. Több új konyhatechnológiai eljárást is alkalmaznak a főzések során, a szakácsok is oktatásban részesültek. Rendszeres visszajelzést kérünk a szülőktől, és ételkóstolóval egybekötött előadásokat is tartottunk a helyes táplálkozásról. 

Mára az étkezés már kiforrott, minden gyermekétkeztetési szabályt betartva az ételeket a bölcsőde konyhája biztosítja. Minden nap teljes kiőrlésű kenyeret, pékárut kapnak a gyermekek, általában zöldségkrémeket vajjal, túró krémekkel, vagy natúr joghurttal, kefirrel. Nagy kedvencük a zabkása különböző gyümölcsökkel megbolondítva. Mindezek mellé természetesen 3-4 féle nyers idény zöldséget ropogtathatnak. A folyadék gyümölcshúsokból, vagy egyéb növényekből frissen főzött tea, amit édesítőszerrel ízesítenek. Délelőtt gyümölcsöt fogyasztanak tízóraira. Ebédre reform alapanyagokból készült ételeket kapnak: teljes kiőrlésű liszteket, fehér húsokat, halat, köretnek barnarizst, bulgurt, kölest, és szeretik a csőben sültek alkalmazását is. Sok salátával és szintén nyers zöldséggel egészül ki a táplálkozás. A sok zöldség, hagyma fogyasztása a gyermekek étvágyát, emésztését jótékonyan befolyásolják, erre bizonyíték az, hogy évek óta ebben a csoportban a legkevesebb a betegségek miatti hiányzás. A gyermekek eleinte furcsán ízlelik, sokat rágják ezeket az ételeket, de hamar megszeretik, és nagy örömünkre szolgál, hogy már vannak, akik otthon is alkalmazzák már ezeket a konyhatechnológiai eljárásokat, fogásokat. 

A reform csoport a mai napig vegyes életkorú gyermekek együttnevelését is szolgálja. Minden szeptemberben jönnek új kicsik, és minden májusban elballagnak a nagyok iskolába. Legfontosabb a különböző életkorú és képességű gyermekek együttnevelésében, a gyermekek csoportba való beilleszkedésének segítése, a befogadásra és az elfogadásra nevelés. A csoport életkori szórtságából adódik, hogy az egészségügyi szokások, étkezési kultúra, önállóság, pihenési igény nagyon eltérő lehet, ezért igyekeznek a pedagógusok személyre szabott segítséget adni a gyermekeknek minden tevékenységben. Kiemelt figyelmet fordítanak az óvónők az egyéni bánásmód alkalmazására, és minden lehetőséget kihasználnak a differenciált, egyénre szabott fejlesztésre. A vegyes életkorú csoportban a gyermekek hamar megtanulnak alkalmazkodni egymáshoz, gyakran testvérpárok is együtt vannak, a tolerancia küszöbük évről évre magasodik, sokat tanulnak egymástól, és még többet segítenek társaiknak. Megtanulnak együtt játszani, konfliktusaikat rendezni. Minden gyermek egyéni képességeinek megfelelően kapcsolódhat be az óvónő által kínált tevékenységekbe, foglalkozásokba. Az óvónők a szülőket is bevonják a csoport életébe, ezért sok közös programot szerveznek a családoknak, bevonják őket az ismeretszerzési lehetőségekbe.

bottom of page